Każda firma, niezależnie od jej rozmiarów, jest zobligowana do płacenia podatku dochodowego. Na szczęście, zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i liniowo mają możliwość odjęcia tzw. kosztów prowadzenia działalności. Niejednokrotnie chęć uzyskania jak największej ilości kosztów sprawia, iż właściciele firm zaliczają do nich nieodpowiednie wydatki. W tym przypadku niezwykle pomocne będzie biuro rachunkowe, które może wyeliminować niektóre koszty. Jakie wydatki można bezpiecznie uwzględnić w rozliczeniu?
Co można bezpiecznie wrzucić w koszty prowadzenia działalności?
Na początek należy zdefiniować czym jest koszt firmowy. Jest to wydatek, który ma pozwolić na uzyskanie przychodu z działalności lub ma zabezpieczyć jego źródło. Warto pamiętać o tym, że wrzucając w koszty dziwne lub niewłaściwe wydatki, to na przedsiębiorcy będzie ciążyć obowiązek wykazania przed urzędem skarbowym ich zasadności. Podstawową zasadą powinien być zdrowy rozsądek. Jeśli korzystamy z usług świadczonych przez biuro rachunkowe mamy pewność, że w rozliczeniu nie zostaną uwzględnione koszty, które choć wydają się właściwe, ze względu na obowiązujące przepisy, nie mogą być uwzględnione. Jakie wydatki można jednak uznać za uniwersalne?
- Koszty związane z prowadzeniem biura – pod tym pojęciem kryje się naprawdę sporo wydatków. Co więcej, warto pamiętać o ich odliczaniu zwłaszcza wtedy, gdy biuro znajduje się po prostu w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli wynajmujemy pomieszczenie, oczywiście możemy odliczyć całość kwoty za wynajem. Dodatkowo, odliczamy opłaty za Internet oraz media. W sytuacji gdy, działalność prowadzimy pod adresem naszego zamieszkania, należy oszacować wielkość powierzchni biurowej przeznaczonej na prowadzenie działalności. Następnie proporcjonalnie odliczyć część wydatków.
- Meble i akcesoria biurowe – zakup foteli oraz biurek również można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Pod tym pojęciem kryją się także wszelkiego typu elementy biurowe, takie jak teczki, długopisy, segregatory, papier do drukarki, tonery itp.
- Sprzęty elektroniczne – zakup komputera, drukarki czy telefonu to zwykle spory wydatek, jednak można w całości odliczyć go od kwoty należnego podatku dochodowego. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i jeśli firma zatrudnia jedną czy dwie osoby, trudno będzie wytłumaczyć zakup np. 10 sprzętów. Co więcej, odliczeniu podlega miesięczna opłata za abonament telefoniczny oraz oprogramowanie komputerowe.
- Firmy zatrudniające pracowników odliczają też koszty ich wynagrodzenia oraz wszelkiego typu benefity pracownicze, w tym karnety na siłownię, pakiety medyczne czy owoce zamawiane do biura.
Co jeszcze można wrzucić w koszty?
Czasami zdarza się, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapomina o tym, iż w koszty może wrzucić również takie wydatki jak zakup książek czy czasopism branżowych. Oprócz tego warto wspomnieć o kursach i szkoleniach, oczywiście jeśli mają związek z działalnością. Jeśli w naszej firmie środkiem transportu ma być rower lub skuter, także istnieje możliwość odliczenia zakupów od podatku.
W przypadku większych firm, biuro rachunkowe bez problemu wrzuci w koszty spotkania integracyjne oraz spotkania szkoleniowe. Konieczne jest jednak wskazanie w jaki sposób są one powiązane z firmą. Do tej grupy zaliczane są też spotkania biznesowe z klientami, wyjazdy służbowe oraz targi branżowe.