Księgowość a jednoosobowa działalność gospodarcza

biznesman

Liczba osób decydujących się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej rośnie z roku na rok. Na to rozwiązanie decydują się nie tylko ci, którym marzy się rozpoczęcie własnej ścieżki zawodowej i zerwanie z pracą na etacie, ale również mieszkańcy obszarów gdzie panuje duże bezrobocie. Jedną z kwestii, którą musimy się zająć już na samym początku są sprawy księgowe. Możliwości są dwie – albo decydujemy się na ich samodzielne prowadzenie, albo powierzamy to zadanie specjalistom. Biuro księgowe obsługuje zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i mikro, małe, średnie oraz duże firmy.

Jak wygląda księgowość dla JDG?

Na początek warto zaznaczyć, iż zdecydowana większość osób, które dopiero zaczynają swój biznes decyduje się na małą księgowość, którą określa się też mianem uproszczonej. Jest to oczywisty wybór nie tylko ze względu na znacznie mniejsze koszty związane z obsługą księgową, ale również z uwagi na fakt, iż jest ona znacznie mniej skomplikowana. Co za tym idzie, powinny poradzić sobie z nią nawet te osoby, które do tej pory nie miały styczności z księgowością, ale mają zamiar opanować wymagane zagadnienia i rozliczać się samodzielnie.

Czym charakteryzuje się mała księgowość?

  • Osoby decydujące się na to rozwiązanie mają do wyboru dwie formy ewidencjonowania wydatków i dochodów. Chociaż druga z nich jest wyłącznie dla określonych grup przedsiębiorców. Największą popularnością cieszy się księga przychodów i rozchodów (KPiR). Drugą opcją jest ryczałt ewidencjonowany.
  • Pierwszy system ewidencji opiera się na zapisywaniu przychodów oraz kosztów firmy, co pozwala na szybkie wyliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy. KPiR prowadzi się w formie papierowej lub elektronicznej. Chociaż drugie rozwiązanie jest obecnie praktykowane w większości przypadków. Spory wybór programów księgowych zapewniających dokonywanie obliczeń w sposób automatyczny sprawia, iż czynność nie należy do skomplikowanych.
  • Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy wymienieni w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym. Są to m.in. budowlańcy, osoby prowadzące lokal gastronomiczny lub gabinet stomatologiczny. W tym przypadku wysokość podatku wylicza się na podstawie przychodów, bez uwzględniania kosztów. W zależności od charakteru działalności, obowiązują inne stawki podatku ryczałtowego – 20%, 17%, 8,5%, 5,5% lub 3%.

Jeśli nie jesteśmy pewni, z której opcji możemy skorzystać, biuro księgowe pomoże nam w podjęciu decyzji. Jednocześnie doradzając w kwestiach związanych z optymalizacją.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat małej księgowości?

Oprócz prowadzenia spraw księgowych, osoby decydujące się na jednoosobową działalność gospodarczą mogą być zobowiązane do prowadzenia różnego rodzaju ewidencji. Najczęściej jest to ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. To nic innego jak składniki majątku firmy, których początkowa wartość jest wyższa niż 10 tys. zł. Oprócz tego, wymagana może być ewidencja wyposażenia. W tym przypadku mowa o składnikach, których początkowa wartość była wyższa niż 1500 zł, ale niższa niż 10 tys. zł.

Biuro księgowe zajmie się nie tylko przygotowaniem wyżej opisanych ewidencji, ale również określi czy dotyczą nas jeszcze inne oprócz tych wymienionych. Dodatkowo, będzie prowadzić rejestr VAT zakupu i sprzedaży, jeśli zdecydowaliśmy się na bycie czynnym podatnikiem VAT.