Co można wrzucić do kosztów prowadzenia działalności?

Closeup of Accountant Hands Counting on Calculator

Każda firma, niezależnie od jej rozmiarów, jest zobligowana do płacenia podatku dochodowego. Na szczęście, zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i liniowo mają możliwość odjęcia tzw. kosztów prowadzenia działalności. Niejednokrotnie chęć uzyskania jak największej ilości kosztów sprawia, iż właściciele firm zaliczają do nich nieodpowiednie wydatki. W tym przypadku niezwykle pomocne będzie biuro rachunkowe, które może wyeliminować niektóre koszty. Jakie wydatki można bezpiecznie uwzględnić w rozliczeniu?

Co można bezpiecznie wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Na początek należy zdefiniować czym jest koszt firmowy. Jest to wydatek, który ma pozwolić na uzyskanie przychodu z działalności lub ma zabezpieczyć jego źródło. Warto pamiętać o tym, że wrzucając w koszty dziwne lub niewłaściwe wydatki, to na przedsiębiorcy będzie ciążyć obowiązek wykazania przed urzędem skarbowym ich zasadności. Podstawową zasadą powinien być zdrowy rozsądek. Jeśli korzystamy z usług świadczonych przez biuro rachunkowe mamy pewność, że w rozliczeniu nie zostaną uwzględnione koszty, które choć wydają się właściwe, ze względu na obowiązujące przepisy, nie mogą być uwzględnione. Jakie wydatki można jednak uznać za uniwersalne?

  • Koszty związane z prowadzeniem biura – pod tym pojęciem kryje się naprawdę sporo wydatków. Co więcej, warto pamiętać o ich odliczaniu zwłaszcza wtedy, gdy biuro znajduje się po prostu w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli wynajmujemy pomieszczenie, oczywiście możemy odliczyć całość kwoty za wynajem. Dodatkowo, odliczamy opłaty za Internet oraz media. W sytuacji gdy, działalność prowadzimy pod adresem naszego zamieszkania, należy oszacować wielkość powierzchni biurowej przeznaczonej na prowadzenie działalności. Następnie proporcjonalnie odliczyć część wydatków.
  • Meble i akcesoria biurowe – zakup foteli oraz biurek również można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Pod tym pojęciem kryją się także wszelkiego typu elementy biurowe, takie jak teczki, długopisy, segregatory, papier do drukarki, tonery itp.
  • Sprzęty elektroniczne – zakup komputera, drukarki czy telefonu to zwykle spory wydatek, jednak można w całości odliczyć go od kwoty należnego podatku dochodowego. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i jeśli firma zatrudnia jedną czy dwie osoby, trudno będzie wytłumaczyć zakup np. 10 sprzętów. Co więcej, odliczeniu podlega miesięczna opłata za abonament telefoniczny oraz oprogramowanie komputerowe.
  • Firmy zatrudniające pracowników odliczają też koszty ich wynagrodzenia oraz wszelkiego typu benefity pracownicze, w tym karnety na siłownię, pakiety medyczne czy owoce zamawiane do biura.

Co jeszcze można wrzucić w koszty?

Czasami zdarza się, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapomina o tym, iż w koszty może wrzucić również takie wydatki jak zakup książek czy czasopism branżowych. Oprócz tego warto wspomnieć o kursach i szkoleniach, oczywiście jeśli mają związek z działalnością. Jeśli w naszej firmie środkiem transportu ma być rower lub skuter, także istnieje możliwość odliczenia zakupów od podatku.

W przypadku większych firm, biuro rachunkowe bez problemu wrzuci w koszty spotkania integracyjne oraz spotkania szkoleniowe. Konieczne jest jednak wskazanie w jaki sposób są one powiązane z firmą. Do tej grupy zaliczane są też spotkania biznesowe z klientami, wyjazdy służbowe oraz targi branżowe.