Rozważasz założenie własnej firmy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszamy do zapoznania się, w jaki sposób przebiega droga założenia własnej firmy w Polsce.
Wszyscy ludzie są przedsiębiorcami, nie dlatego, że powinni zakładać firmy, ale dlatego, że jest to zakodowane w naszym DNA
Reid Hoffman, współtwórca serwisu LinkedIn
Założenie firmy można ująć w ośmiu krokach, przez które przechodzi każdy nowopowstający przedsiębiorca.
- Wybór formy prawnej działalności gospodarczej
- Określenia kodów PKD
- Rejestracja firmy (CEIDG / KRS)
- Uzyskanie numeru REGON
- Rejestracja w urzędzie skarbowym
- Rejestracja w ZUS
- Wybór biura rachunkowego
- Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej
Na pierwszy rzut oka założenie firmy wygląda nie zbyt trudno. Z kolei za każdym z kroków stoją ważne decyzję, niektóre są istotne pod względem strategicznym. Oprócz tego błędnie podjęta decyzja (np. przy wyborze kodów PKD) może skutkować ponoszeniem dodatkowych kosztów.
Wybór formy prawnej uważa się za najbardziej istotny krok przy zakładaniu firmy. Do wyboru jest osiem form organizacyjno-prawnych, ale w praktyce większość przedsiębiorców wybiera pomiędzy spółką z o.o. i jednoosobową działalnością gospodarczą. Od wybranej formy prawnej jest uzależnione dalsze postępowanie podczas formalnego rejestrowania przedsiębiorstwa. Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej składa się wniosek do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Z kolei rejestracja każdej spółki (oprócz spółki cywilnej) dokonuje się w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).
Kolejnym istotnym krokiem jest rejestracja w urzędzie skarbowym. Po pierwsze, ten krok wiąże się to z wyborem formy opodatkowania. Po drugie, trzeba podjąć jedną z kluczowych decyzji przy założeniu firmy, czyli wybór czy zostać podatnikiem VAT.
Jeśli nadal cię starszy biurokracja związana z otwarciem własnego biznesu, zapraszamy do kontaktu z zespołem Vavicom. Przeprowadzimy cię przez tę drogę bez stresu.