Webinar: Założenie własnej firmy krok po kroku

group-of-people-working-out-business-plan-in-an-office

Rozważasz założenie własnej firmy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszamy do zapoznania się, w jaki sposób przebiega droga założenia własnej firmy w Polsce.

Wszyscy ludzie są przedsiębiorcami, nie dlatego, że powinni zakładać firmy, ale dlatego, że jest to zakodowane w naszym DNA

Reid Hoffman, współtwórca serwisu LinkedIn

Założenie firmy można ująć w ośmiu krokach, przez które przechodzi każdy nowopowstający przedsiębiorca.

  1. Wybór formy prawnej działalności gospodarczej
  2. Określenia kodów PKD
  3. Rejestracja firmy (CEIDG / KRS)
  4. Uzyskanie numeru REGON
  5. Rejestracja w urzędzie skarbowym
  6. Rejestracja w ZUS
  7. Wybór biura rachunkowego
  8. Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej

Na pierwszy rzut oka założenie firmy wygląda nie zbyt trudno. Z kolei za każdym z kroków stoją ważne decyzję, niektóre są istotne pod względem strategicznym. Oprócz tego błędnie podjęta decyzja (np. przy wyborze kodów PKD) może skutkować ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Webinar: Otwarcie biznesu krok po kroku

Wybór formy prawnej uważa się za najbardziej istotny krok przy zakładaniu firmy. Do wyboru jest osiem form organizacyjno-prawnych, ale w praktyce większość przedsiębiorców wybiera pomiędzy spółką z o.o. i jednoosobową działalnością gospodarczą. Od wybranej formy prawnej jest uzależnione dalsze postępowanie podczas formalnego rejestrowania przedsiębiorstwa. Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej składa się wniosek do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Z kolei rejestracja każdej spółki (oprócz spółki cywilnej) dokonuje się w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).

Kolejnym istotnym krokiem jest rejestracja w urzędzie skarbowym. Po pierwsze, ten krok wiąże się to z wyborem formy opodatkowania. Po drugie, trzeba podjąć jedną z kluczowych decyzji przy założeniu firmy, czyli wybór czy zostać podatnikiem VAT.

Jeśli nadal cię starszy biurokracja związana z otwarciem własnego biznesu, zapraszamy do kontaktu z zespołem Vavicom. Przeprowadzimy cię przez tę drogę bez stresu.