Samochód osobowy w firmie i rozliczenia z nim związane

vavicom samochód w firmie

Często od naszych Klientów mamy pytania dlaczego w deklaracji VAT rozliczyliśmy tylko część kwoty, a nie całość. Otóż dobrym przykładem będą koszty związane z zakupem i eksploatacją samochodu osobowego w firmie. Przeżyjmy się bliżej rozliczeniu VAT i rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu w firmie.

Samochód osobowy jako środek trwały w firmie

Pierwsza opcja pozwala na odliczenie 100% VAT i rozliczeniu 75% kosztów, gdy samochód osobowy w firmie jest środkiem trwałym. W celu skorzystania z tej opcji należy spełnić kilka warunków:

  • Samochód należy wykorzystywać tylko i wyłącznie do celów służbowych
  • Należy zgłosić samochód do Urzędu Skarbowego wypełniając formularz VAT-26
  • Prowadzić kilometrówkę do celów VAT (powinna uwzględniać wszystkie trasy oraz stany liczników)
  • Sporządzić specjalny regulamin zasad użytkowania.

Zbyt skomplikowane? Istnieje uproszczona opcja, która pozwala odliczyć 50% VAT. Samochód nadal pozostaje środkiem trwałym w firmie, ale już nie ma obowiązku prowadzić ewidencji i zgłaszać pojazd do urzędu skarbowego. Potocznie się mówi, że jest to mieszane używanie samochodu do celów służbowych i prywatnych. Ale należy pamiętać – samochód będący środkiem trwałym mimo wszystko nie powinien być wykorzystywany na osobiste trasy.

Warto mieć na uwadze, że rozliczenie VAT bywa także uzależnione od parametrów technicznych pojazdu oraz dodatkowych badań technicznych.

Prywatny samochód osobowy do celów służbowych

Kolejna opcja to korzystanie z prywatnego samochodu osobowego w firmie do celów służbowych. W tym przypadku samochód osobowy nie jest środkiem trwałym w firmie. Jeśli chodzi o VAT możesz tak samo odliczyć 50% VAT, ale z kolei do kosztów uwzględnisz jedynie 20%.

Zapraszamy także do kontaktu jeśli szukasz obsługi księgowej