ZAKŁADANIE FIRMY PIERWSZEGO DNIA MIESIĄCA

Working at desk

Dlaczego nie powinno się zakładać firmy pierwszego dnia miesiąca?

Początkowi przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się założyć firmę, często nie zdają sobie sprawy z tego jak istotny jest termin rozpoczęcia działalności.
Kiedy jest najkorzystniej rozpoczynać wykonywanie działalności i dlaczego?

30 marca 2018 roku Dziennik Ustaw w ramach Konstytucji Biznesu opublikował szereg aktów prawnych i ustaw. Jedną z nich jest ustawa PRAWO PRZEDSIĘBIORCÓW (Dz. U. 2018 poz. 650)*,  która odpowiedzialna jest za regulowanie zasad funkcjonowania “ulgi na start”. Ulga ta jest bardzo popularna, jednakże należy wiedzieć kiedy przyniesie największe korzyści.

Ulga na start- na czym ona polega?

Ulga na start to ustawa, która ma działać jako wsparcie dla nowych przedsiębiorców.
Dzięki tej uldze, przedsiębiorcy nie są zobowiązani do opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne tj: rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz emerytalne przez okres sześciu miesięcy od daty rozpoczęcia ich działalności.

Należy jednak pamiętać, że ta ustawa nie obejmuje składek zdrowotnych. W takim wypadku, przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność będzie musiał zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i każdego miesiąca odprowadzać na nie składki.
Początkujący przedsiębiorca może odliczyć składkę zdrowotną od podatku, pomimo że ZUS na start dotyczy tylko ubezpieczeń społecznych.

Od kiedy powinno się zacząć liczyć okres 6-miesięcznej ulgi na start?

Wiele początkujących przedsiębiorców zastanawia się czy okres sześciu miesięcznej ulgi na start powinno się liczyć od momentu wykonania  jej pierwszej czynności w ramach działalności gospodarczej, jej faktycznego rozpoczęcia czy moze od dnia zgłoszenia działalności w CEiDG. Jak podaje Prawo Przedsiębiorców,  okres 6 miesięcznej ulgi powinien być liczony od momentu podjęcia działalności gospodarczej, tzn od momentu faktycznego rozpoczęcia wykonywania konkretnej działalności.

Kiedy upłynie 6-miesięczny okres ulgi na start?

Jak podaje ustawa Prawa Przedsiębiorców, ulga ta może trwać maksymalnie przez okres 6 miesięcy kalendarzowych, należy jednak pamiętać, że są to pełne miesiące ulg. Co to oznacza? Jeżeli data rozpoczęcia działalności przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten należy do 6 miesięcy trwania ulgi. Natomiast jeśli działalność gospodarcza została rozpoczęta w trakcie trwania miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wlicza się do sześciomiesięcznego okresu obowiązywania ulgi. Inaczej mówiąc, działalność gospodarczą warto zacząć drugiego lub też kolejnego dnia miesiąca- wtedy ulga zostanie naliczona od kolejnego miesiąca.

PRZYKLAD:

Działalność rozpoczęta 1 marca, ulga będzie obowiązywała do 31 sierpnia

Działalność rozpoczęta 13 marca, ulga będzie obowiązywała do 31 września

*
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zus/chce-rozliczac-zus/ulga-na-start-6-miesiecy-bez-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne