Nowy Ład: Planowane zmiany w systemie podatkowym

nowy-ład-podatki-zmiany

W marcu rząd zaprezentował kolejną nowelizację Nowego Ładu. Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie od 1 lipca tego roku. Co się zmieni i kto na tym zyska? Wyjaśniamy dalej co obejmują zapowiedziane zmiany prze Ministerstwo Finansów.

Niższy PIT dla osób fizycznych na skali podatkowej

Jedną z najbardziej istotnych i odczuwalnych zmian jest obniżenie stawki podatku dla osób fizycznych rozliczających się według skali podatkowej. Obecnie stawka pierwszego progu podatkowego, czyli dla dochodów do kwoty 120 tysięcy złotych w skali roku, wynosi 17 proc. A już od 1 lipca zostanie obniżona do 12 proc.

Kto na tym zyska?

Ta stawka dotyczy przede wszystkim osób pracujących na umowach o pracę czy umowach cywilnoprawnych (zlecenia/ o dzieło), a także przedsiębiorcy, który wybrali taką formę opodatkowania.

Pozostaje bez zmian

Warto też podkreślić, że bez zmian pozostaje kwota wolna od podatku 30 000 zł oraz wysokość stawki 32 proc. dla drugiego progu podatkowego, czyli dochody powyżej 120 000 zł.

Ulga dla klasy średniej

Rozwiązanie ulgi dla klasy średniej okazało się nie efektywnym. Po wprowadzonych zmianach, dużo osób narzekało, że po zastosowaniu ulgi dla klasy średniej otrzymywali mniej niż wcześniej. W związku z tym rząd postanowił całkowicie zlikwidować tą ulgę. W połączeniu z obniżoną stawką podatku ma być to korzystne rozwiązanie dla większości osób fizycznych.

Zmiany dla przedsiębiorców

Zmiany skierowane do przedsiębiorców dotyczą głównie dwóch tematów: składka zdrowotna oraz możliwość ponownie wybrać formę opodatkowania. Jeśli zapowiedziane zmiany zostaną przyjęte to podatnicy rozliczające się według liniowej stawki PIT bądź ryczałtem będą mogli zaliczyć do kwoty 8700 zł składkę zdrowotną w koszty. A z kolei na ryczałcie można będzie dodatkowo odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodów ewidencjonowanych.

Także rząd zareagował na liczne apele przedsiębiorców i zapowiedział możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania. W tym momencie przedstawiono dwa scenariusze tego, jak można będzie zmienić formę opodatkowania:

  • Wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 roku. Wtedy koniecznością jest prowadzenie odpowiedniej księgowości wstecz od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.
  • Osoby rozliczające się obecnie ryczałtem, którzy nie chcą prowadzić księgowości wstecz, będą mogli zmienić formę opodatkowania od 1 lipca do 22 sierpnia i rozliczać drugą połowę roku według skali.

Warto podkreślić, że podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania wyłącznie na zasady ogólne (skala podatkowa).